
Dobro je rekao Čarls Dikens : „Planina je zao duh, propast i kob ove divne zemlje, duh koji čeka svoj čas“. To negdje pročitah, a u uvodu postavljma sliku koja odgovara naslovu posta...
Od 79.g.n.e. bilo je 70 erupcija Vezuva, što je u prosjeku po jedna erupcija svakih 27. godina. Posljednji se dogodio 1944.godine kao opomena da je Vezuv jedini živi vulkan na evropskom kontinentu. Da vulkan oživi recimo sutra (a oživiće kad-tad) mogu mislit koja bi zbrka bila među ljudima, među onakvom gužvom (procjenjuje se Napulj kao najgušće naseljen grad, e sad ne mogu se tačno sjetit da me ubiješ, koliko stanovnika na 1 kvadratni metar).

Po svom prirodnom položaju na grebenu lave, Pompeja je stalno oskudjevala u vodi. Za navodnjavanje bašti koristili su se bunari. U gradu su na neka mjesta postavljanje javne česme, a evo jedne po meni najljepše. Ova česma nalazi se na kraju Eumahijine zgrade na istočnoj strani foruma. Kvadratni bazen je ukrašen bistom boginje izobilja- simbolom blagostanja- te se ta ulica koja se tuda prolazila zove Ulica izobilja.

I još jedna predivna stvar koja čovjeka ne može ostaviti ravnodušnim jeste FORUM. Forum u Pompeji je jedan od najljepših i najpotpunije očuvanih u grčko-rimskom svijetu! Podignut je u vrijeme Samnićana u drugoj polovini II vijeka p.n.e. Ozbiljno je oštećen zemljotresom 62.g. i bio je još u toku rekonstrukcije u trenutku erupcije Vezuva. Trg je dugačak 142 m i 38m širok, a okružen je sa 3 strane dvospratnom kolonadom od koje je samo nekoliko stubova ostalo. Bio je mjesto gdje su vlasnici radnji i putujući trgovci iznosili svoju robu u pazarne dane. Ispred kolonade se nalazilo niz konjičkih statua magistrata i značajnih građana. Na trgu nije bilo prometa sa kolima jer je podignut za 2 stepenika iznad nivoa ulice, tako da su stanovnici Pompeja imali čitav prostor za trgovačke poslove, političke skupove i vjerske obrede. Na južnom dijelu Foruma ima 5 zgrada gdje su se sastajali slobodni građani da izaberu 4 činovnika, 2 edila i 2 duumvira, 2 najviša činovnika koji su igrali ulogu sudija. Senatori su postavljani iz redova višeg sloja, obično zemljoposjednika i to doživotno.
Kraj ću završiti kao što sam i počela: sa vodom. No, u uvodu sam pričala o vodi za piće, a na kraju ću o vodi za kupatila, dakle o vodi za kupanje.
Pompeja je imala 4 javna kupatila. Imate na slici kako je sve to izgledalo. Rijetki su bili oni koji su se mogli pohvaliti privatnim kupatilom u sopstevnoj kući, s obzirom na oskudicu u vodi. Najstarija javna kupatila su bile Stabijske terme. Na žalost nemam slika odatle, jer nisam ulazila u to kupatilo, ali oni koji su imali te sreće da uđu rekli su da se na svodu tog kupatila nalazi izrezbarena slika koja govori o mitu Ganimeda koga odnosi orao
No comments:
Post a Comment